eChomutov - Festival Mezi městy je hlavně o toleranci, říká Martina Řápková
You are here: eChomutov > news from Chomutov > Rozhovory > Festival Mezi městy je hlavně o toleranci, říká Martina Řápková
Thursday, 12 June 2014

Festival Mezi městy je hlavně o toleranci, říká Martina Řápková

Už podruhé se festival Otevřeno spojil s jinou netradiční akcí. V atriu Střediska knihovnických a kulturních služeb se v sobotu 7. června konal festival Mezi městy, který je spojen s Café Atrium a spolkem Masopust. Proto jsme se zeptali jedné z organizátorek a duchovních matek festivalu Martiny Řápkové, jak probíhá organizace takové akce. 

Prozradíte nám, jak se zrodil nápad na festival Mezi městy?

Hledali jsme způsob, jak se zapojit do festivalu Otevřeno. A protože jsme kavárna, kde pracují mentálně postižení, chtěli jsme, aby vystupovali na této akci právě oni. A tak nás napadlo uspořádat pro dospělé s mentálním postižením vlastní přehlídku, kde mohou uplatnit svůj talent i nadšení.

Loni proběhl první ročník. Byla jeho organizace náročná? Jak se Vám dařilo shánět vystupující?

Začali jsme oslovovat nejrůznější chráněná bydlení či domovy pro osoby se zdravotním postižením. Zpočátku byli trošku rozpačití, protože nevěděli, co si pod naším festivalem mají představit. Ale když jsme jim prozradili naše plány, byli nadšení a rozhodli se přijet. Letos už to bylo o dost jednodušší, protože všichni věděli, o co jde, a tak nám hlásili, že už se moc těší.

V čem má takový netradiční festival svůj přínos?

Největším přínosem je tento festival pro klienty zmíněných zařízení. Ve většině chráněných bydlení nebo domovů chodí na nejrůznější muzikoterapie či ergoterapie, kde se učí a tvoří. Jenže pak nemají prostor, kde nově nabyté schopnosti prezentovat. Proto mají všichni radost zde vystoupit. Dokonce, i když jim tento rok za vystoupení můžeme dát jen kávu a zákusek, tak přijedou. Vystoupení před diváky totiž dává jejich činnosti smysl a cíl.

Kolik takových akcí pro dospělé s mentálním postižením v severních Čechách je?

Vůbec netuším, ale osobně o žádné podobné akci v okolí nevím. Bohužel, pro lidi s mentálním postižením toho pořád mnoho není. Ovšem právě na datum našeho festivalu Mezi městy vychází také pražská akce Mentalpower, které se rozhodli zúčastnit i někteří z našich loňských hostů.

Co přinese festival Mezi městy divákům, kteří se přijdou podívat?

Určitě nový pohled na lidi s mentálním postižením. Návštěvou našeho festivalu zjistí, že i lidé se středně těžkým mentálním postižením něco umí a dokážou. A navíc se dobře pobaví. Například loni zde vystoupili Vega a Hájští kohouti, kteří přijedou i tento rok, a lidi se ohromně bavili. Bylo to úžasné.

Jaké jste měla po prvním ročníku festivalu reference?

Řada lidí, která přišla, mi po festivalu říkala, že se jim to moc líbilo a že už se těší na další rok. Dokonce se na náš festival přijeli podívat i zástupci jiných městských či soukromých organizací z regionu, kteří uvažovali o tom, že by si některé skupiny také pozvali na jejich akci.

Minulý rok si na festival našlo cestu mnoho diváků ...

Loni to byla trochu jiná situace, neboť bylo skvělé počasí a navíc se konal fler jarmark i farmářské trhy, což přivedlo do centra města hodně lidí. Tentokrát to může být jiné. Netvrdím, že naše akce zaujme širokou veřejnost. Na druhou stranu doufáme, že z minulého roku už lidé festival znají a přijdou se podívat znovu.

Na začátku jste připomněla, že jste cíleně spojili Vaši akci s festivalem Otevřeno. Proč takové rozhodnutí?

Když už se ve městě koná takové velká akce, nechceme stát stranou. Oslovili jsme paní Flaškovou, která byla hned pro. Nakonec Otevřeno je multižánrový festival, takže tam naše Mezi městy docela zapadne.

Proč se festival jmenuje Mezi městy?

Protože jsme se nechtěli uzavřít jen na oblast Chomutova. Chtěli jsme a stále chceme, aby k nám jezdili lidé z nejrůznějších měst v okolí. Proto jsme vybírali název, který tuto myšlenku podtrhne.

Zdůraznila jste, že festival je určen jen dospělým. Proč ne pro děti?

Protože pro děti s mentálním postižením se podobné akce konají. Například v Chomutově bylo řadu let Divadýlko, přehlídka divadelní a hudebně-dramatické tvořivosti žáků s mentálním postižením. Ovšem o něčem podobném pro dospělé jsme nevěděli. Navíc my v kavárně už nepracujeme s dětmi, ale s dospělými. Proto jsme se rozhodli zaměřit na dospělé klienty.

Prozradíte nám, jaký byl program festivalu? 

Po roce se do Chomutova znovu vrátili Hájští kohouti a Vega. Přibyla nám terapeutická skupina Šiva, taneční skupina Lukarino dance a také dva domovy pro osoby s mentálním postižením z Vejprt. To znamená, že jsme si opět užili hodně hudby, ale objevila se i pásma poezie a country tanec. Stejně jako loňský ročník i tento uváděla naše klientka z prvního pracovního tréninku v kavárně Martina Bartáková.

Na jakou část programu jste lidi především zvala?

Určitě na Hájské kohouty, protože ti mě loni naprosto dostali. To se prostě musí vidět a slyšet. Volala jsem jim hned jako prvním, jestli znovu přijedou. Zaujali mne naprosto ve všem. Oni sami i jejich terapeuti jsou naprostí pohodáři a dýchá z nich dobrá nálada a spokojenost. Po té hrozné nervozitě, jestli vše dopadne dobře, si pak člověk tu přátelskou a veselou atmosféru dvakrát tolik užil.

Co podle Vás potřebuje publikum festivalu Mezi městy? 

Hlavně toleranci. Ale té už se lidé postupně učí v naší kavárně a musím uznat, že mnozí návštěvníci udělali velké pokroky. Teď už ví, že naši klienti jsou lidé jako my.

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

City information centre

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Call for free:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Supported from the European Regional Development Fund
Regional Operational programme of North-West Cohesion Region
„Vision ends up being a dream“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz