eChomutov - Koza Róza slavila 110. narozeniny přehrady Kamenička
You are here: eChomutov > news from Chomutov > Leisure > Koza Róza slavila 110. narozeniny přehrady Kamenička
Wednesday, 16 July 2014

Koza Róza slavila 110. narozeniny přehrady Kamenička

Už se stalo zvykem, že koza Róza na prázdninové měsíce pro své malé kamarády nachystá nějaký ten výlet. A nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy Róza s dětmi vyrazila poblahopřát k 110. narozeninám přehradě Kamenička. „Koza Róza se snaží reflektovat to, čím Chomutov právě žije. Tentokrát jsme se rozhodli ukázat, z čeho žijí obyvatelé Chomutova. Tato vodní nádrž zadržuje vodu pro pitné účely a chomutovská voda je vynikající,“ vysvětlil výběr události primátor města Jan Mareš.

Rodiny tak po snídani vyrazily od začátku turistické stezky Bezručovým údolím směrem ke Třetímu mlýnu, kde pro ně byla v úpravně vody připravena zajímavá prohlídka. Tam se dozvěděly mnohé o současném významu vodní nádrže Kamenička. „Kamenička spolu s přehradou Křímov je hlavním zdrojem pro úpravnu vody Třetí mlýn, která zásobí vodou především horní část Chomutova, tedy sídliště Písečná, Březenecká, Kamenná a Zahradní. Do nich jde čistá voda z úpravny. Voda z úpravny smísená s vodou Přísečnice z úpravny vody Hradiště pak zásobí zbytek Chomutova a také téměř celé město Most,“ prozradil František Fedor, manažer provozu Úpravna vod, závod Most, kdo se může v Chomutově napít vody z Kameničky.

Kdo chtěl jako správný gratulant popřát monumentálnímu stavebnímu dílu, ten musel vyšlapat ještě kopec navíc, aby stanul přímo u Kameničky. „Ve své době byla Kamenička možná největším vodohospodářským dílem Rakouska-Uherska, které sestávalo ze zdrojové oblasti, ze samotné přehrady i z mechanismů přívodu vody do Chomutova, tedy z výstavby filtrů a vodojemů nad městem a 16 kilometrů rozvodných hřadů a přípojek,“ popsal vodní dílo František Fedor, podle kterého bylo o stavbě přehrady rozhodnuto již koncem druhé poloviny 19. století, kdy v Chomutově probíhal významný rozvoj průmyslu a voda ze studní a říčky Chomutovka nevyhovovala ani množstvím, ani kvalitou. Ocenit kvalitu současné vody z Kameničky mohli unavení soutěžící ve vodním baru na Třetím mlýně. 

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

City information centre

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Call for free:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Supported from the European Regional Development Fund
Regional Operational programme of North-West Cohesion Region
„Vision ends up being a dream“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz