eChomutov - Červený banán je metaforou zasahující i do Chomutova
You are here: eChomutov > news from Chomutov > Culture > Červený banán je metaforou zasahující i do Chomutova
Thursday, 04 October 2012

Červený banán je metaforou zasahující i do Chomutova

Netradiční výstavu Červený banán hostí v těchto dnech Oblastní muzeum v Chomutově. Jejím autorem je architekt Hans-Michael Földek, který jejím prostřednictvím odkrývá specifika regionu českoněmeckého pohraničí.

Červený banán vzniká podle Földeka po roce 1989, kdy se objevuje kontrast mezi západem a východem a otázky kolektivní viny a trestu, jež zasahují především tuto příhraniční oblast. „Dlouho jsem přemýšlel, zda je to ten správný termín pro tuto krajinu, ale nenašel jsem vhodnější název, který by vystihoval dynamiku daného regionu,“ řekl během vernisáže Földek, který název Červený banán odvodil od takzvaného Modrého banánu. Tak totiž francouzský geograf Roger Brunet označil v 80. letech 20. století těžiště moci poválečné Evropy.

Ústředním bodem výstavy je krátký dokument o netradiční historii této krajiny. „Dějiny Červeného banánu jsou jedinečné. Je utvářen geologickým bohatstvím své půdy, svým po staletí trvajícím fungováním jako politická a geografická hranice. Především je však charakterizován ostrými zlomy v průběhu dějin,“ podtrhuje Földek sociodemografickou dynamiku regionu, kterou ilustruje v druhé části výstavy na architektonických proměnách krajiny.

Výstava si klade za cíl nejen představit koncept Červeného banánu, ale přispět k jeho podrobnému zdokumentování. Proto by si měl každý z návštěvníků podrobně prohlédnout mapu Červeného banánu a případně zápisem na nástěnku poprosit o doplnění památky či instituce v tomto specifickém regionu.

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

City information centre

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Call for free:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Supported from the European Regional Development Fund
Regional Operational programme of North-West Cohesion Region
„Vision ends up being a dream“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz