eChomutov - Muzeum čs. opevnění Na Kočičáku
You are here: Culture > cultural facilities > Muzeum čs. opevnění Na Kočičáku

Muzeum čs. opevnění Na Kočičáku

  • ACC-DETAIL-PLACE-TAB-DESC

  • ACC-DETAIL-PLACE-TAB-FOTO

  • ACC-DETAIL-PLACE-TAB-MAPA

Contact

ACC_DETAIL_STREET
Růžová 5220
ACC_DETAIL_CITY
430 04 Chomutov
ACC_DETAIL_PHONE
+040 737 431 389
ACC_DETAIL_FAX
ACC-DETAIL-CONTACT-UNAVAIABLE
Jiri.Piramovsky@seznam.cz
ACC_DETAIL_WWW
www.kocicak.cz

Muzeum československého opevnění, které se nachází na úpatí Krušných hor na nevýrazném vrchu zvaném Na Kočičáku (571 m.n.m.).

Je jen kilometr za Chomutovem a nabízí návštěvníkům neobvyklý pohled do historie vojenských opevnění.

Po stezce dlouhé necelý jeden kilometr se turisté seznámí s vojenskými opevněními, zákopy a zapomenutými kulometnými hnízdy. To vše samozřejmě i s odborným výkladem zkušených průvodců.

Muzeum tvoří několik objektů lehkého opevnění z roku 1936 a 1937. Novější typ lehkého opevnění zastupuje objekt, který je kompletně zrekonstruován včetně výstroje a výzbroje do stavu, v jakém se nacházel ve chvíli, než měl sloužit v bojích s nepřítelem v roce 1938. Návštěvník uvnitř uvidí původní výbavu včetně zbraní a výstroje osádky. Samozřejmostí je i obnovený maskovací nátěr provedený podle dochovaných zbytků původního maskování.

Součástí areálu je i 6 pevnůstek z roku 1936 a jedna z nich je navíc celorepublikovou raritou díky svému atypickému provedení bez prostřední střílny. I tento bunkr je uveden interiérově a exteriérově do původní podoby z roku 1938. Zbývající pevnůstky jsou zatím rekonstruovány pouze exteriérově. Dva poslední objekty, které tvoří uzávěru tehdy důležité komunikace Chomutov – Blatno. V jejich okolí jsou dosud patrné zákopy a kulometná hnízda. Za shlédnutí stojí i ukázka překážkového systému, který byl v roce 1938 součást obranných opatření na většině linií lehkého opevnění.

Dostupnost:

Autem: Z Chomutova po silnici směr Blatno, přibližně 1 km za Chomutovem vpravo odbočuje polní cesta k areálu. Odbočka je označena informační cedulí.
Vlak: nejlépe ze zastávky Chomutov město, pod silniční nadjezd a pokračovat ulicemi Cihlářská a Blatenská směr Blatno, přibližně po 1 km za městem odbočit vpravo u cedule označující areál.
Autobus: ulicí Blatenská směr Blatno, dále stejně jako vlakem.

Otevírací doba:

Bude upřesněna na internetových stránkách

Další zajímavosti v okolí areálu:


Další dochované objekty lehkého opevnění nacházející se v okolí.

ACC-DETAIL-PLACE-FOTOGALLERY

DETAIL-LARGE-MAP

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

City information centre

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Call for free:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Supported from the European Regional Development Fund
Regional Operational programme of North-West Cohesion Region
„Vision ends up being a dream“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz