eChomutov - Bezručovo údolí
Nacházíte se zde: Turistika > atraktivity > Bezručovo údolí

Bezručovo údolí

  • popis

  • fotogalerie

  • mapa

Bezručovo údolí, jenž bylo roku 2002 prohlášeno za přírodní park, vzniklo působením řeky Chomutovky, přičemž dnes se jedná o jednu z nejdelších, nejhlubších a také nejmalebnějších dolin Krušných hor. Proto je také vyhledávaným turistickým cílem. Parkem vede cyklostezka, kterou hojně využívají nejen cyklisté ale i in-line bruslaři. Pěší si určitě nenechají ujít naučnou stezku. Návštěvníci údolí pro občerstvení a ubytování mohou využít penzion První mlýn.

Bezručovo údolí přírodní pozoruhodnost se rozkládá na ploše 6500 hektarů nadmořské výšce 380–850 m.n.m. severozápadně od Chomutova. Třináct kilometrů dlouhým údolím v současnosti prochází několik turistických i cyklistických stezek včetně stezky naučné, která je opatřena několika informačními panely seznamujícími návštěvníky se zdejší flórou i faunou. Oblast, kde dříve probíhalo dobývání stříbra a kovů, se původně skládala z pěti katastrálních území (Chomutov, Horní Ves, Suchdol, Blatno a Bečov) a tří dolských mlýnů, z nichž první mlýn sloužil k mletí obilí obyvatelům Bečova i Blatna a druhý pak lidem ze Suchdolu, Dominy i Krásné Lípy. Na místě onoho posledního třetího mlýna při soutoku Kameničky, Úzké a Křímovského potoka již letopočtu 1616 vznikla na náklady města Chomutova pila, neboť dosavadní pod Stráží trpěla nedostatkem vody, čímž byl její výkon značně omezen, a po třicetileté válce pak mlýn využívali obyvatelé Stráže a Menhartic. V průběhu 19. století se navíc Bezručovo údolí (tehdy přezdívané Grundtal – „údolí Dolina“) stalo frekventovanou turistickou stezkou, o což se zasloužili především členové Krušnohorského spolku (Erzgebirgsverein) založeného v roce 1880, jehož předseda Alois Schmidt tragicky zahynul na hoře Triglav. Právě památce profesora učitelského ústavu Schmidta byl následující rok po jeho smrti (r. 1896) věnován pomník s okolní úpravou u prvního mlýna od místního sochaře Günzla. Velice významným letopočtem je pro Bezručovo údolí především rok 1898, kdy byla zahájena stavba přehrady Kamenička (stále funkční), během níž zde zároveň vznikla silnice a výše zmíněné mlýny nadále sloužily pouze jako občerstvení pro turisty (třetí mlýn byl navíc roku 1905 přeměněn na již neexistující turistický hotel). Po roce 1945 však došlo k úpadku, který byl způsoben nejvíce odsunem německé části obyvatelstva, a potom objekty využívaly stavební dělníci Křímovské přehrady. Samotný název Bezručovo údolí dolina získala na žádost Poštovního úřadu v Chomutově roku 1946 bez jakékoli souvislosti, načež 15. září došlo ke slavnostnímu udělení nového jména společně s odhalením pomníku Petra Bezruče – resp. Schmidtovy mohyly s novou deskou.

Bařinka Michal, 07/2010


Dostupné fotografie

Umístění na mapě

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz