eChomutov - Gerstnerova naučná stezka
Nacházíte se zde: Tipy na výlet > Gerstnerova naučná stezka

Gerstnerova naučná stezka

  • popis

  • fotogalerie

  • mapa

Gerstnerova naučná stezka je věnována nejslavnějšímu chomutovskému rodákovi – Prof. Dr. Františku Josefu rytíři Gerstnerovi (narodil se 22. 2. 1756 v Chomutově a zemřel 25. 6. 1832 v Mladějově u Jičína). Gerstner byl zakladatel Vysokého učení technického v Praze, ředitelem vodních toků v Čechách a konstruktérem první koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince. Za své zásluhy byl roku 1810 povýšen do šlechtického stavu.

Informační tabule stanoviště č. 1 je umístěna přímo na budově bývalého jezuitského gymnázia (nyní Středisko knihovnických a kulturních služeb), kde Gerstner studoval. Seznámí nás s jeho základními životopisnými daty. Tabule stanoviště č. 2 stojí v místech, kudy od středověku procházel mlýnský náhon (v blízkosti městského divadla). Seznámí nás s pedagogickou činností Františka Josefa Gerstnera a s jeho nejvýznamnější odbornou prací nazvanou Příručka mechaniky. Stanoviště č. 3 se nachází v místech, kde stávala železniční stanice Duchcovsko–podmokelské dráhy (v Blatenské ulici). Dozvíme se o vybudování první koněspřežné dráhy, kterou Gerstner projektoval a o Chomutovu jako významném železničním uzlu.

Dostupné fotografie

Umístění na mapě

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz