eChomutov - Pohledy do pravěku Chomutovska
Nacházíte se zde: Kultura > stálé expozice > Pohledy do pravěku Chomutovska

Pohledy do pravěku Chomutovska

  • popis

  • fotogalerie

  • mapa

Kontakt

ulice
Palackého 86
psč a město
430 01 Chomutov
telefon
+420 474 651 251
fax
neuvedeno
sekretariat@muzeumchomutov.cz
www
http://www.muzeumchomutov.cz/

Expozice Pohledy do pravěku Chomutovska představuje pravěký vývoj na Chomutovsku od neolitu po dobu římskou (6. tisíciletí př. n. l. – 400 n. l.), především na základě výsledků rozsáhlých archeologických výzkumů lokalit, jež svým významem přesahují hranice regionu.

Neolit a eneolit je zastoupen zejména nálezy z Vikletic, kde probíhal v letech 1961-1967 při výstavbě Nechranické přehrady archeologický výzkum: mj. bylo odkryto jedno z největších pohřebišť eneolitické kultury se šňůrovou keramikou v Evropě. Přes 160 prozkoumaných hrobů poskytlo bohatý nálezový materiál. Expozice ukazuje široký repertoár materiální kultury těchto raných pravěkých období, jeden z hrobů kultury se šňůrovou keramikou je v expozici rekonstruován.

Doba bronzová je mj. obdobím depotů, tj. hromadných nálezů keramiky nebo bronzových nástrojů, zbraní či ozdob ukládaných do země jako votivní dary – obětiny nebo jako sklady. Expozice ukazuje keramické depoty odkryté šťastnou náhodou v Droužkovicích (celkem uloženo 53-55 nádob, úplně nebo alespoň zčásti se podařilo rekonstruovat přes 30 talířů) a v Čachovicích (s více než 30 šálky).

V letech 1974 a 1980-81 bylo v Polákách odkryto jedno z největších pohřebišť bylanské kultury u nás (starší doba železná). Bylo prozkoumáno 54 hrobů různé konstrukce, doloženo mohylové překrytí hrobu a dřevěné komory. Bohaté hroby obsahovaly rozsáhlou keramickou výbavu a kovové součásti koňských postrojů či dřevěných pohřebních vozů. Také ve Vikleticích bylo doloženo významné bylanské osídlení. V expozici je rekonstruován (pouze ve zmenšeném provedení) největší hrob z Poláků a představena největší zásobnice z Vikletic, přes 1 m vysoká keramická nádoba.

Mladší dobu železnou reprezentují nálezy z dvorce z Droužkovic, včetně vzácné bronzové plastiky, a ozdoby a nádoby z dalších nalezišť. V roce 1967 bylo na katastru obcí Dolany a Lomazice odkryto pohřebiště se 30 žárovými hroby ze starší doby římské. Expozice ukazuje nálezy přidané do hrobů (ozdoby, zbraně, nástroje) a figurina ženy představuje germánský oděv, sepnutý originálními bronzovými sponami s očky.

Jednotlivá období pravěku jsou provázena mapami, na nichž jsou vyznačena významná naleziště.

K expozici byl vydán katalog.

Prohlídka expozice je možná s průvodcem i bez průvodce. Nabízíme také odborný výklad přizpůsobený požadavkům návštěvníka (vhodné zejména pro školy, jejich semináře apod., vždy po předchozí dohodě).

PhDr. Lenka Ondráčková

(Oblastní muzeum v Chomutově)

 

 

Otevírací doba:

Jezuitský areál:

Út-Pá 09:00-17:00 hod.
So 09:00-14:00 hod.

Dostupné fotografie

Umístění na mapě

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz