eChomutov - Přivítejte jaro na slavnostech
Nacházíte se zde: eChomutov > Zpravodajství > Rozhovory > Přivítejte jaro na slavnostech
Pátek, 12 Duben 2013

Přivítejte jaro na slavnostech

Chomutovské slavnosti se blíží. Nabízejí dva dny plné zábavy, dobrého jídla a pití, ale také poučí. Poslední dubnový víkend bude slavnostem patřit městský park a na své si zde přijdou malí i velcí. Zeptali jsme se primátora města Jana Mareše, na co se mohou Chomutované i návštěvníci těšit a co mají společného knihy, skauti, polštáře, památky, zdraví, ptáci nebo kosmonauti.

 

Na co byste Chomutovany pozval?

Určitě na celé slavnosti, protože v programu i doprovodných akcích si každý najde to své. Chomutovské slavnosti jsou každoročně první v širokém okolí a je to hezká příležitost vyrazit s rodinou a přáteli ven přivítat jaro, něco dobrého sníst, pobavit se, setkat se se známými a také se dozvědět něco nového.

Slavnosti bývají nějak tematicky zaměřené. Jak je to letos?

Ty letošní se ponesou v duchu světových a mezinárodních dnů. Programem, výstavou nebo třeba netradiční akcí si připomeneme známé dny, ale i ty vskutku kuriózní. Jenom na duben totiž připadá asi dvacet sedm významných dnů. Svůj svátek mají knihy, grafika, skauti, polštářová bitva, památky a sídla, zdraví, Země, ptáci, spodní prádlo, letectví a kosmonautika a další.

Co je zahájí?

V sobotu 26. dubna  si v 10 hodin připomeneme sté výročí zahájení 1. světové války dekorováním praporů chomutovských spolků, které doprovodí ostrostřelci a členové muzea opevnění na Kočičáku. Poté slavnostně pokřtíme nový dokumentární film o městě, který je takovou milou pozvánkou do Chomutova. Vznikl v cyklu Perly českých měst a na slavnostech zahájíme i jeho prodej.

O čem je film?

Jde o dvacetiminutový film, který s využitím dobových materiálů, rekonstrukcí významných událostí i současných reálií vypráví poutavý příběh města Chomutova od jeho založení až po dnešní dny. Kromě historie a kulturních památek prezentuje přírodní atraktivity, jako je Bezručovo údolí, Kamencové jezero, Podkrušnohorský zoopark a Krušné hory, také nové kulturní a sportovní areály, ale i třeba významné každoroční akce pořádané městem – Chomutovské slavnosti, závody dračích lodí, Chomutovské Vánoce nebo Rodinné zápolení. Jedním z autorů je i Václav Upír Krejčí, který přislíbil svoji účast na křtu.

Kde bude film k prodeji?

Protože jedním ze svátků je i Světový den sdružených měst, chceme na slavnostech představit nejen Chomutov, ale i jeho partnerská města. Svůj informační stánek zde bude mít turistické informační centrum s prezentací Chomutova, slovenské Trnavy a německého Annabergu-Buchholze. Právě zde bude v prodeji nový film, stejně tak jako kniha o chomutovských sochách vydaná před Vánoci, ale i další propagační materiály a předměty.

Jaký je další program slavností?

V sobotu až do večera a v neděli do 17 hodin budou hudební, taneční a divadelní vystoupení střídat soutěže pro malé i velké. Přijedou komedianti, sokolníci představí výcvik dravců, návštěvníky potěší C. a K. polní pošta i polní kuchyně nebo flašinetář. Historii připomene sraz historických vozidel, současnost pak veletrh technických oborů a řemesel Technodays. Nebudou chybět pouťové atrakce, jízdy na ponících a loni vítané jízdy kočárem v městském parku.

Zmiňoval jste výstavy, ty budou také v parku?

V parku budou stany s jednotlivými poutavými expozicemi, se kterými nám pomohly městské organizace, jako knihovna nebo spolek Junák. Připojil se Domeček, zdravotní škola, ale i třeba místní tiskárna Akord, která připomene den grafiky. Doprovodný program přinese také výstavu palných zbraní nazvanou Od píšťaly až po kanón.

Rodinné zápolení program obohatí zajímavou hrou. Přiblížíte nám ji?

Koza Róza si s kozlíkem Rozmarýnkem připravili historickou detektivku s překvapením. Bude to pěkná kostýmní záhada, při které rodiny s dětmi budou od hudebního altánu v parku až po různá stanoviště v památkách města pátrat po indiciích, jež je dovedou k méně známé, ale o to zajímavější historické postavě. Pro rodinné týmy soutěžící s Rodinným zápolením bude sobota od 13 do 17 hodin, široká veřejnost si pak může detektivně zapátrat v neděli od 13 do 16 hodin.  

Sobotní večer prý bude patřit bubnům, polštářům a ohni?

Je to tak. Večerní program zahájí průvod s bubny z náměstí do parku, kde bude pokračovat široké veřejnosti otevřená polštářová bitva. Kdo si přinese vlastní polštář, může se vrátit do dětských let a odreagovat se v netradiční bitce. To na počest právě Mezinárodního dne polštářové bitvy, který také připadá na duben. Účastníci Rodinného zápolení mohou potřebný polštář vyhrát v celodenním detektivním pátrání. Vrcholem večera pak budou ohně a ohňová show.

Slavnosti bývají ale také o trzích, co nabídnou?

Všechny oblíbené sladkosti, klobásy, gurmánské speciality, sýry, nápoje, prostě vše, co má na takových slavnostech být. Kromě potravin to budou také dřevěné hračky, rukodělné výrobky nebo koření.

Na jinou stránku nebo graficky oddělit - upozornění na dopravní omezení:

- zákaz vjezdu k divadlu z důvodu konání veletrhu Technodays

- uzavřené parkoviště u Komerční banky

- od 22. dubna do 5. května bude prostor panelové plochy u divadla patřit pouťovým atrakcím

 

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz