eChomutov - Červený hrádek se na jeden večer přenesl do Afriky
Nacházíte se zde: eChomutov > Zpravodajství > Kultura > Červený hrádek se na jeden večer přenesl do Afriky
Úterý, 31 Červenec 2012

Červený hrádek se na jeden večer přenesl do Afriky

Africké písně zněly nádvořím zámku Červený hrádek doplněné podmanivým zvukem bubnů, do jejichž rytmu se vlnili tanečníci z černého kontinentu. Přesně takhle vypadalo vystoupení oceňované umělecké školy z afrického státu Zimbabwe, které dokázalo v letním večeru změnit nádvoří Červeného hrádku v africkou buš.

Věhlas této umělecké školy, jež sídlí od svého založení roku 2001 ve městě Bulawayo, přitáhl na Červený hrádek řadu diváků. Někteří si vystoupení této skupiny vychutnávali již podruhé. „Taneční a hudební vystoupení školy IYASA se na Červený hrádek vrátilo po osmi letech,“ připomněl ředitel Kulturních, vzdělávacích a informačních zařízení v Jirkově Bedřich Fryč, když mladé africké hudebníky a tanečníky představil veřejnosti.

Africký festival tance a zpěvu provedl diváky africkou vesnicí, dělnickými čtvrtěmi a prací až k velkoměstu při alegorickém vyprávění o hledání lásky. Změnám prostředí odpovídaly nejen odlišné rytmy, ale také důmyslné převleky. Na konci tanečníci a zpěváci z IYASI dokázali, že jsou zvyklí pořádat workshopy, a přizvali na taneční plac nadšené návštěvníky.

IYASA je umělecká škola ze Zimbabwe a sdružuje řadu školených umělců v oblasti zpěvu, tance, divadla, ale také poezie či filmu. Škola vznikla na počátku 21. století ve snaze podporovat a propagovat zájmy mladých umělecky založených a talentovaných lidí. V současnosti je IYASA výrazným propagátorem a velvyslancem afrického umění při evropských turné. Vystoupení na zámku Červený hrádek bylo součástí šňůry vystoupení v České republice.

Dostupné fotografie

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz