eChomutov - Starobylá radnice
Nacházíte se zde: eChomutov > fotogalerie > Památky > Starobylá radnice

Starobylá radnice

  • popis

  • fotogalerie

  • mapa

Budova radnice, která plnila funkci komendy a poté byla využívána jako zámek, tvoří jeden celek s kostelem svaté Kateřiny v městské památkové zóně.

V místech dnešní radnice se původně nacházela tvrz Načeradců, kterou Friedrich roku 1252 daroval řád německých rytířů. Tito křižáci ihned začali s přestavbou ve svůj řádový hrad, jenž byl dokončen snad již roku 1261. Celý areál se tehdy skládal z několika budov chráněných hradbou a příkopem, přičemž hlavní konventní budova je dodnes součástí radnice. Roku 1411 však tento komplex nabyl český král Václav IV. a hrad zastavuje. Dne 16. března 1421 byl hrad obléhán a dobyt husitskými vojsky, která stavbu značně zdevastovala. Významným držitelem tehdejšího města i hradu se v roce 1445 stává Jan Calta z Kamenné Hory. Během jeho dvacetiletého působení byl hrad rozsáhle opravován a Chomutovu je dokonce udělen městský znak společně s potvrzením tržního a mílového práva. Velkolepá přestavba komendy v renesanční zámek však nastává až za Beneše Krabice z Veitmile a jeho syna Šebestiána. V průběhu těchto úprav byla stavba zvýšena o jedno patro, prostor rozdělen v několik místností a také byl vyzdoben zámecký portál. Připomínkou těchto událostí je erb Veitmilů na nároží radnice´který ja datován k roku 1520. Dalším významný vlastníkem této památky se roku 1571 stává Bohuslav Felix z Lobkovic a Hasištejna, který dle pověsti nechává v objektu dnešní radnice zaživa zazdít mnicha. Ten se od té doby zjevuje v případě ohrožení města. Později se hradu ujímá katolík Jiří Popel z Lobkovic, který do této oblasti povolává jezuity. Roku 1594 je ovšem Jiří Popel z Lobkovic zatčen za velezradu a zámek přechází v majetek císaře Rudolfa II. Katastrofa pro celý Chomutov nastává roku 1598, kdy téměř celý objekt shořel. Po vykoupení z poddanství roku 1605 se město stává svobodným a později dochází k přestavbě v radnici. Dnešní stav budovy pochází však až z přestavby roku 1846, kdy byl mimo jiné snesen renesanční portál, jehož fragmenty jsou dodnes k vidění v Oblastním muzeu nacházejícím se v objektu radnice. Pod sklípkovou klenbou muzea se dále nachází sbírka gotického umění Chomutovska a Kadaňska 15. -16. století. Součástí prohlídky muzea je i návštěva zbrojnice, barokní lékárny a lapidária v prostoru tzv. Mnišského dvorku. V současnosti se v objektu radnice také nachází kancelář primátora města, obřadní síň a část magistrátu. Příležitostně je přístupna i freska Tobiášovy legendy z roku 1590 v prvním patře.

(Michal Bařinka, 07/2010)

Dostupné fotografie

Umístění na mapě

Audio

O Chomutově

Logo města Chomutova
Chomutov je ideálním místem pro trávení dovolené. Turistům nabízí adrenalin i odpočinek na Kamencovém jezeře, rodinám poznání v Podkrušnohorském zooparku, cyklistům a milovníkům in-line stezku Bezručovo údolím. Okolí Chomutova je plné památek a přírodních krás.

Městské informační centrum

znak ticU Městských mlýnů 5885
430 01  Chomutov

Infolinka zdarma:

800 100 473

e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz

NUTS2 Severozápad Evropská unie
Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad
„Vize přestane být snem“
www.europa.euwww.nuts2severozapad.cz